Jak na výmalbu?

Plánujete v letošním roce vymalovat byt, či dům a chcete jít s dobou? Vzhledem k tomu, že se jedná o rozhodnutí zpravidla na několik let, je dobré se nechat inspirovat jak trendy, tak i základními pravidly pro výmalbu.

Fialový pokoj

V současné době je stále moderní tradiční bílá, barva čistoty, která vám také dokáže ušetřit peníze za elektřinu, jelikož máte-li byt vymalován na bílo, tak většinou později rozsvěcujete. Tu je pak možné kombinovat s dalšími barvami, nebo tapetami. Nedoporučuje se však kombinovat více než dvě barvy, aby byt nevypadal chaoticky. S čím je možné pracovat jsou však různé odstíny barev, které můžete namíchat pro každou místnost jinak. Jednotlivé barvy pak mohou být podle jejich odstínů jak studené, tak teplé. Typicky teplými barvami jsou oranžová, žlutá a červená, studenými pak modrá a zelená. I zde se to však může s různými odstíny lišit. I s tímto je potřeba pracovat a zvolit si barvy tak, aby vám bylo v jednotlivých místnostech příjemně.

Teplé barvy vytváří teplo domova, útulnost a jsou tak vhodné například do obývacího pokoje, či kuchyně, kde vytvoří příjemnou atmosféru. Naopak do ložnice je vhodné použít studené barvy, nic nezkazíte například bílo šedou. Studené barvy vytváří klidné a harmonické prostředí, neruší vás, a proto jsou pro ložnici ideální volbou.
Ložnice, postel

Sytost barev vybírejte také podle světla, které do místnosti proudí a podle velikosti místnosti. Ve velkých prostorách se nemusíte bát sytějších, či tmavších barev, které prostor opticky zmenší a zútulní a čas trávený v těchto místnostech bude pocitově příjemnější. Pravý opak pak platí pro malé prostory, kde je ideální použít bílou, nebo jemné odstíny barev, kdy dojde k optickému zvětšení místnosti. V těchto místnostech postačí také barevná aplikace, či tapeta na jednu stěnu, která místnost obzvláštní, ale nezmenší.