HIIT je zkratka pro High-Intensity Interval Training, v češtině tedy vysoce intenzivní intervalový trénink. Tento trénink je velmi účinným cvičením pro všechny, kteří se nebojí máknout a chtějí vidět výsledky rychle. Při pravidelném cvičení dojde k redukci váhy při zachování svalové hmoty, úbytku tuků a celkovému posílení těla. Cvičení taktéž podporuje kardiovaskulární systém.
Princip tréninku HIIT je jednoduchý – cvičení o vysoké intenzitě po omezenou dobu se střídá s cvičením s nižší intenzitou. Trénink je tedy postaven na střídání maximální a nízké intenzity, na rozdíl od ostatních typů cvičení, které se provádějí v intenzitě střední. Tento krátký trénink zaručuje, že dojde k lepším výkonům, zlepšení kondice a rychlejšímu odbourání tuků.
Doba, po kterou je nejlepší tento trénink cvičit, je velmi individuální a může se pohybovat od deseti do třiceti minut. Jedná se však o čas, který dokáže obětovat během dne každý. V tom tkví tedy velká výhoda cvičení. Nicméně rozhodně by se tento trénink neměl cvičit každý den po delší dobu. U HIIT neplatí, že tělo začíná spalovat až po třiceti minutách fyzické aktivity. Přesto dochází podle mnohých studií k většímu úbytku tuku než u jiných typů cvičení.
HIIT je pro každého – může jej tedy začít cvičit začátečník i pokročilý sportovec. Pro začátečníka však může být tento trénink velmi fyzicky náročný, tudíž potřebuje silnější vůli, aby u něj zůstal. Pokud však vytrváte, vaše úsilí se vám vrátí. Internet je plný HIIT tréninkových plánů i cvičebních HIIT videí, stačí si vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Mnoho lektorů a cvičitelů se zaměřuje také na HIIT pro začátečníky. Ten vám doporučuji vyhledat a zvolit, pokud nejste příliš zvyklý na vysokou fyzickou aktivitu.
Jak může vypadat skladba HIIT
· Začít můžete například cvičením třikrát týdně po dobu deseti minut.
· V určitých intervalech budete střídat čtyři cviky – angličáky, dřepy, kliky a sklapovačky.
· Jednotlivé cviky si upravte dle vaší úrovně, tzn., že například kliky můžete provádět na kolenou.
· Tyto jednotlivé cviky provádějte v uvedeném pořadí.
· Na každý cvik máte dvacet pět vteřin a mezi každým z nich děláte deseti sekundovou pauzu.
· A takto pořád dokola, dokud neuběhne 10 minut.