I přestože někteří mají pocit, že po zabalení a posledním zavření nenáviděných učebnic a dokončení školní docházky mají vyhráno, sebevzdělávání je celoživotní proces doprovázený ziskem nových informací, podpořený hromadou přirozených chyb a ovlivněný vnějšími činiteli i lidmi okolo. Nemusíte tedy zrovna aktivně navštěvovat školní prostory, aby docházelo ke zlepšování dovedností, rozšiřování vědomostí, rozvíjení paměti či dokonce obohacování slovní zásoby v mateřském i cizím jazyce. Nicméně velkým pomocníkem, který značně podpoří rychlost celého průběhu, je příslušná motivace a odpovídající postavení ke vzdělání.
Nejlépe odstartujte snahu s Vámi preferovanými obory. Pokud se ve volném čase zajímáte o astronomii, lákají Vás přírodní vědy, nebo třeba fascinují fyzikální zákony, odpíchněte se právě tím. Nejenže velmi pravděpodobně budete pokračovat v bádání po nových faktech a zaměříte se i na detaily, ale o to spíše neztratíte píli hned na začátku.
Najděte si pro sebe ideální formu učení. Každý individuální jedinec vyžaduje odlišné prostředky pro co nejvyšší efektivitu a každého mozek i paměti fungují na trochu rozdílném principu. Pokud vyvinete dostatečné úsilí pro nalezení své perfektní metody, díky které si uchováte mnohem větší procento znalostí na delší dobu, o to kvalitnější výsledek získáte. Nicméně správná varianta hraje roli i v zápalu pro nepřerušování studia. Jestliže budete považovat některý způsob za naprosto nezáživný a pro Vás nevyhovující, ale i přesto ho praktikovat, postupně jej budete o to více oddalovat, či se mu naprosto stranit do doby změny.
Vše může zvrátit i samotný přístup k zaznamenávání nových látek. Pozitivní uvědomění kladného dopadu nabytí bonusových informací posílí horlivé a vytrvalé usilování o osvojení si dalšího.
Ať už jste dosud měli pouze příznivý pohled na kompletní kapitolu samostudia a povinného učení, nebo se k němu stavíte spíše pasivně, vložená námaha se Vám časem projeví i v životě, přičemž výtěžek již zůstává nastálo.