Zeolit se stal oblíbeným minerálem

Skvělý v bazénové filtraci

Zeolit se již dlouhou dobu používá jako filtrační médium u venkovních i vnitřních bazénů a vířivek. Je to velice levná záležitost, i když jde o minerál velmi zajímavý, a s úžasnými filtračními schopnostmi. Co je na něm tak skvělého?

balónky na hladině bazénu

Vychytává z vody čpavek – čpavek je součástí našeho potu, spolu s ním se na povrchu pokožky z potu usazuje i kyselina mléčná a kyselina močová, kreatinin, sůl a močovina. Z těchto organických sloučenin je nejnebezpečnější právě čpavek, který při vyšších koncentracích může způsobit i závažnější zdravotní potíže. Zeolit do sebe čpavek vstřebává a dochází při tom k tzv. výměně iontů, tzn. do vody se ze zeolitu uvolní ionty vápníku, sodíku a draslíku, které jsou v bazénu naopak potřebné.

Filtruje i uvnitř – zatímco klasický filtrační písek filtruje pouze zvenčí, zachytáváním nečistot o ostré hrany zrníček písku, zeolit dělá to samé a ještě navíc zachycuje nečistoty uvnitř v drobných komůrkách. Je velmi pórovitý a připomíná při pohledu pod mikroskopem čisticí houbu.

použité ponožky

Perfektní v domácnosti proti zápachu

Odpadkový koš – zeolit lze s úspěchem použít i v kuchyni nebo v jiných místnostech, kam odhazujeme organické tlející materiály, např. slupky od ovoce, brambor, shnilé odkrojené kusy zeleniny, zbytky pokrmů atp. Zeolit umístěný v blízkosti koše s odpadky do sebe natahuje toxické zapáchající látky, které pak nemusíme vdechovat.

Koš na prádlo – koše na prádlo se prodávají záměrně s otvory, aby v nich prádlo „dýchalo“ a nevytvářely se uvnitř díky zvýšené vlhkosti (potu) plísně, nebo se tu nerozmnožovaly bakterie. Část zápachu však může pronikat z koše do ovzduší, a nemáte-li zájem nasávat vůni použitých ponožek či silonových punčoch, můžete umístit do koše na prádlo misku nebo sáček se zeolitem. Podobného efektu lze docílit i se zeolitem vloženým do obuvi nebo do botníku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup