Jak platit za internetové nákupy bezpečně a účelně? Z hlediska nástrojů, které dnes mají banky k dispozici není třeba se plateb přes internet bát. Pokud jde o platební mechanismy, patří Česká republika mezi pokrokové trhy a rozhodně nejsme v ničem pozadu.
Pro platby na internetu dnes existuje několik možností:
1. Dobírka
Stále hojně používaná platební metoda, ale navzdory všeobecnému přesvědčení podvodu nezabrání. Stejně platíte za zboží dříve, než věc držíte fyzicky rozbalenou v ruce.
2. Odložená platba
Při této platbě přes zprostředkovatele koupíte hned, ale platíte až za 14 dní. Tato varianta je velmi bezpečná. Objednávku za Vás uhradí společnost provozující tuto službu a vy jí potom částku zaplatíte po obdržení a vyzkoušení zboží.
3. Platba převodem
Nevýhodou této platby je viditelnost Vašeho čísla účtu ze strany obchodníka. To pro Vás může nebo nemusí být problémem. Třeba pokud máte velmi pěkné nebo zajímavé a personalizované číslo účtu, může to o Vás vypovídat, že jste VIP klientem Vaší banky. Chcete dát takto obchodníkovi najevo, kolik prostředků máte běžně na účtu?
4. Platba debetní kartou
Karta, kterou má každý z nás v peněžence a která vede k penězům na Vašem účtu. Debetka. Pokud se u platby pořádně zamyslíte, i tato varianta pro Vás bude bezpečná. U nás však funguje obrovské množství malých e-shopů, u kterých není garance, že zítra ještě budou na trhu. Pokud má takový e-shop implementovanou platební metodu přímo na své stránce a nepřesměruje Vás na externí zabezpečenou platební bránu, měla by se Vám rozblikat červená kontrolka. Taková platba nemusí být úplně v pořádku.
5. Platba kreditní kartou
Kreditka je stejná plastová karta jako Vaše debetka. S jediným rozdílem. Na účtu, ke kterému směřuje nejsou Vaše vlastní peníze, ale peníze banky. Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Naučte se s ní zacházet a máte vystaráno. Plaťte penězi banky a Vaše vlastní peníze tak zůstanou v bezpečí. Nezapomeňte ale vyrovnat účty a utracenou částku včas bance doplatit.