Co je to chronická prostatitida?

Chronická prostatitida je zánět prostaty. Existuje ještě její akutní forma, která má výraznější příznaky a je více bolestivá, ale po léčbě zase vymizí. Chronická nemá tak prudký průběh, ale bohužel pro nemocného znamená vleklejší problémy. Za chronickou tuto nemoc označíme, pokud trvá déle jak tři měsíce.

Mezi hlavní příznaky patří bolest, poruchy v oblasti sexuality či ztížená schopnost vyprazdňování moči.

léky

Jednou z příčin vzniku prostatitidy může být neléčený, nebo špatně léčený zánět močových cest. Proto tuto nemoc nepodceňujte, můžou se z ní vyvinout další a mnohem závažnější problémy. Jako prevenci tedy můžeme označit samotné předcházení infekci močových cest. Dále do prevence zahrnujeme důkladnou hygienu intimních partií a jejich okolí, pravidelný pohyb, dostatečnou hydrataci, vyhýbání se stresu a náročným životním situacím a také zdravá a pestrá strava zahrnující dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny.

doktor

Při podezření na tuto nemoc okamžitě vyhledejte lékaře. Včasná léčba může zabránit dalším komplikacím a bolestivému průběhu. Obraťte se na praktického lékaře či urologa, kteří vás vyšetří a případně vás pošlou na další vyšetření, které povedou ke stanovení přesné diagnózy.

U chronické prostatitidy léčba zahrnuje především léčbu antibiotiky. Ty se ovšem nemusí podávat na jeden týden či dva, jak tomu bývá u jiných bakteriálních onemocnění, ale není výjimkou, že je pacienti užívají i šest měsíců. Ne vždy ale tato léčba zabírá. Na perorální podání antibiotik reaguje lépe akutní prostatitida. Pokud léčba nezabere, lékař může přistoupit k aplikaci antibiotik přímo do cévního systému, čímž zvýší jejich účinek. Jako doplňující léčení se podávají i léky, které vedou k uvolnění svalstva. Je to hlavně u pacientů, jejichž příznaky jsou potíže s močením. Poslední možnou léčbou je pak léčba chirurgická.