Do roku 1993, tento pojem zákon neznal. Naštěstí jsme se posunuli o kousek dále, i když čeká ještě dlouhá cesta. Od tohoto roku je v trestním zákoníku zakotveno domácí násilí na osobě blízké. Jak poznat, že se domácí násilí děje? Jak případně postupovat?
Pokud se mluví o týrání, většinou si představíme ženu. Pravdou je, že je to největší skupina, která se s domácím násilím setkává. Bohužel problém je mnohem širší?
Kdo se může stát obětí?
V podstatě kdokoliv, samozřejmě nejvíc rizikové skupiny jsou slabší jedinci.
- Ženy
Jak už bylo řečeno, je to největší skupina. Důvodem je, že ženy jsou prostě obecně slabší než muži. Ženy bývají psychicky a fyzicky týrány, často i sexuálně zneužívány. Často jsou na svém partnerovi finančně a emočně závislé a nedokážou být bez něj. I přes to, že je ponižuje nebo dokonce fyzicky bije. Není to láska, ale jen závislost.
- Muži
Nejsou tak častou obětí, za to rizikovější. Muži mohou být také biti od svých manželek, ale ze své společenské pozice je pro ně ještě složitější o svém problému mluvit, proto se na něj často nemusí přijít.
- Senioři
Málokterý s rodičů přizná, že ho týrá vlastní dítě, sám sobě si lže, že to tak není. Jejich vyvedené děti, je využívají pro peníze, nechávají je v zimě a nestarají se, když je péče potřeba. Výjimkou občas není fyzický útok a časté ponižování.
- Děti
Jsou to nejslabší osoby, na které si agresor dovoluje, protože ví, že se mu neubrání.
- Osoby se znevýhodněním
Postižené osoby jsou skupinou, která se neumí bránit ani třeba svůj problém s kýmkoliv sdílet.
Domácí násilí není jen fyzické!
Ani k němu nemusí dospět. Psychické týrání mnohdy bolí úplně stejně. Partner nebo osoba blízká danou oběť nejdříve odtrhne od světa. Přetrhání kontaktů, žádné soukromí atd. Potom začne hlídat vše co, dělá, za co utrácí a pokračuje to dále. Osoba je na agresorovi závislá a neví jak ven. Psychické týrání je mnohdy nebezpečnější, protože si ho oběť později může uvědomit. Při fyzickém může okolí vidět, že se něco děje.
Možnosti pro oběti
Existuje spousta organizací, které se touto problematikou zabývají. Nutné je, aby oběť chtěla se svým problémem něco dělat. Prvním krokem je uvědomění si problému. Je možnost využít bezplatné linky bezpečí, kde zjistíte další možnosti. Samozřejmě také policie může agresora vykázat ze společného bydlení až na deset dní, při podezření z týrání. Za tuto dobu má týraný čas řešit svou situaci. Obrátit se můžete třeba na Bílý kruh bezpečí nebo organizaci pro týrané ženy ROSA. Těchto možností je samozřejmě více, dávají vám poradenství, co se týče nového bydlení a nového začátku. Nebojte se odejít od toho, kdo vám ubližuje. Není to láska, ale závislost! Určitě se nestyďte o problému svěřit rodině či kamarádce. Určitě pochopí i to, že vás partner od nich odtrhnul a neotočí se k vám zády. Pokud nemáte nikoho, tak využívejte psychologické pomoci od organizací. Je i spousta možností ubytování v azylových domech. Začátek určitě nebude lehký, ale vše bude jen a jen lepší!