Vařím, vaříš, vaříme!

V současné době výrobci spotřebičů k tepelné přípravě jídel nabízejí plynové, elektrické provedení nebo jejich kombinaci. U vestavného řešení moderních kuchyní jsou sporáky a trouby vyráběny samostatně.
Při výběru je velmi důležité zvážit, jestli dáte přednost právě té plynové, elektrické či kombinované verzi. Vychází se z předpokladů plynoucích z inženýrských sítí, tedy jestli disponujete přípojkou zemního plynu. Nedílnou součástí při volbě modelu je energetická třída. Ty jsou označeny jako A, A+, A++. Nejúspornějšími spotřebiči jsou ty, které patří do skupiny A++. Dále se pak zaměřte objem trouby a její funkce či celkové rozměry spotřebiče.
Jednoduché skleněné provedení
Plynový sporák
V případě, že máte přívod plynu, ale nedostatečnou kvalitu elektrických rozvodů je nejvhodnější sporák plynový. Je nejoblíbenějším mezi kuchaři z důvodu rychlé úpravy síly plamene během vaření s okamžitou připraveností k použití. Moderní jsou vybaveny pojistkou proti zhasnutí plamene, jiskrovým zapalováním. Výhodou jsou nízké nejen provozní náklady, ale i nižší pořizovací cena. Náročnější je údržba varné desky.
Elektrické sporáky
Sklokeramická varná deska je více bezpečná. Nejen že nevyžaduje přívod plynu, ale také nedisponuje otevřený plamenem. Výhoda u elektrických sporáků je v jednoduchosti obsluhy, údržby varné desky i trouby, celkové úspoře prostoru. Disponuje značným počtem funkcí, programů pro pečení. Litinová deska patří k nejstaršímu a nejlevnějšímu řešení. Značnou nevýhodou je velmi pomalé zahřívání s vysokou mírou zbytkového tepla. S tím si poradí už modernější verze, které se dokáží vypnout před navoleným časem vypnutí a nehřejí po té naprázdno. Cívka indukční desky umí zahřívat speciální feromagnetické nádobí, které je nutností, rychleji a bezprostředně. Tepelné ztráty jsou tedy minimální doprovázené nižší spotřebou elektrické energie.
Designový obývací pokoj
Kombinace
Tato varianta propojuje varnou desku s plynovými hořáky s elektrickou troubou. Efektivita varné desky a praktičnost trouby má sice komplikovanější zapojení, ale za to výhodnější provoz.