Kočičí pravidlo č. 1: Tady velím já!

Jeden známý chovatel koček jednou řekl větu, že „je to byt jeho kočky, že on je jen ten, kdo platí nájem“. Tuto myšlenku pochopí každý, kdo sdílí domov s kočkou. Kočka je solitér, dokáže být sama, sama se rozhoduje a na lidský názor se neptá. Pokud je chovaná doma sžije se s člověkem jen proto, že ji ulehčuje a zpříjemňuje život. Člověk je ten, který jí dává jídlo, kdo jí pořídil pelíšek, kdo si s ní hraje a mazlí a kdo ji má rád. I kočka má člověka svým způsobem ráda, ale vždycky je to ona, kdo udává pravidla. Poslechne, když poslechnout chce a pohladit se nechá, jen když ona sama chce.
kočičí drápy
Přesto je hraní, hlazení a mazlení pro kočky chované doma velmi důležité. Bez toho strádají a nudí se. A když se nudí, tak zlobí a dělají naschvály. Přitom stačí se kočce věnovat pár minut denně a ona bude spokojená.
spící kočka

Škrábadlo a šplhadlo

V kočce, i když ji máte doma, pořád dřímá šelma. Pud šelmy a lovce se v ní nikdy nezapře. S tím je úzce spjato i její „broušení drápků“ a šplhání po výškách. Pokud k tomu nemá jiné zařízení, bude šplhat po skříních, záclonách, garnýžích. Je ji to fuk. Je to pro ni přirozené a vyhledává to. Její přední drápky jsou určeny k lovu kořisti, zadní pak ke šplhání. Abychom předešli ničení nábytku a zároveň i broušení drápů třeba o sedačku v obýváku, je vhodné pořídit kočce domů šplhadlo a škrábadlo.
Na trhu je k dostání nepřeberné množství těchto zařízení, a taky jejich kombinace. Různé velikosti, různé tvary, různé materiály. Vybírat je opravdu z čeho. Některé mají v sobě i odpočívadla, pelíšky nebo domečky, které jsou umístěné v různých výškách, což kočky doslova milují. A umístíte-li to někde u okna, aby viděla ven, a z úkrytu mohla pozorovat dvounožce chodící po ulici, bude spokojená a klidná.
kočka domácí
Svoje nové „území“ vaše kočka určitě nepřehlídne, a čím bude ten prostor větší, a čím bude mít více částí, tím lépe. Bát se o ni nemusíte, a to ani v případě, že máte doma koťátko. Koťata jsou neobyčejně šikovná a mrštná, určitě nespadnou. Vydrží si hrát a dovádět celé hodiny a je na ně opravdu krásná podívaná.
Anglický historik Thomas Fuller kdysi řekl: „Není nic hravějšího než kotě a důstojnějšího než stará kočka.“ S tím se dá jen souhlasit.