Superpotraviny, které si zamilujete

Víte, co jsou to superpotraviny, proč je tak pojmenováváme a jak našemu tělu prospívají? Se superpotravinami se v posledních letech roztrhl pytel, v podstatě skoro každá plodina, která obsahuje vyšší podíl vitamínů, minerálů, stopových prvků nebo antioxidantů se může pyšnit názvem superpotravina. Superpotraviny tak nejsou vůbec neznámé, jejich léčivé účinky známe už po staletí. Tajemství jejich vysoké obsahu živin je do jité míry spjato s nehostinnými podmínkami, ve kterých musely vyrůst.

Superpotraviny přitom nemusíme hledat jenom v zahraničí, i u nás najdete celou škálu zdravých potravin, které možná konzumujete, aniž byste o jejich blahodárných účincích věděli.

  • Česnek

čerstvý česnek

Česnek dokáže každé jídlo obohatit o jeho typickou a přesto zvláštní chuť, je ale také znám pro své léčivé účinky už celá staletí. Jedná se o základní surovinu lidového léčitelství. Známý je hlavně díky svému pozitivnímu vlivu na srdce a krevní tlak, který pomáhá účinně snižovat.

  • Červená řepa

červená řepa

Obyčejná a přesto tak výjimečná plodina, tak by se dala ve zkratce popsat červená řepa. Možná si jí pamatujeme ze školních jídelen ve svojí nakládané podobě, nad kterou leckdo z nás ohrnoval nos. Přitom se jedná o naprostou delikatesu, která chutná skvěle v kombinaci s kozím sýrem. Je to typická česká plodina, kterou můžete zahlédnout na pultu obchodů po celý rok. Připravit jí můžete na několik způsobů, vynikající je pečená na olivovém oleji, dobře ale chutná i čerstvá ve smoothie.

  • Klíčky

Naklíčená zelenina, luštěniny nebo semínka patří mezi velké nositele nejrůznějších vitamínů a minerálů. Proč ale vlastně konzumovat klíčky a ne vyrostou plodinu? Otázka je jednoduchá, už několik hodin po naklíčení obsahují klíčky několikanásobně větší množství živin, které jsou pro naše tělo nesmírně důležité. Jen malá hrst ředkvičkových klíčků obsahuje stejné množství vitamínů jako dvacet vzrostlých ředkviček. Díky klíčení https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/ si tak můžeme pochutnávat na plodinách plných zdraví.